כל מה שרציתם לדעת על גיזום והעתקת עצים

 
עצים הם חלק מהנוף הטבעי שלנו. מכל חלון וכמעט בכל מקום אנחנו רואים עצים. ביער, בשדה או בפרדס מהווים העצים הדבר העיקרי, אך גם הנוף העירוני מתפאר בעצים. אם אלו עצים שנראה כי הם צומחים כמעט מעצמם בצדי המדרכות ואם אלו עצים מושקעים שיש מי שעומד מאחוריהם על בסיס יומיומי ודואג לטיפוח ולטיפול העקבי שלהם.

כל הנושא של טיפול בעצים דורש מקצועיות, ידע ומומחיות. אנחנו כאן כדי לענות על שאלות שמתעוררות בנושא של ההתעסקות והטיפול בעצים.

 
 

מתי עולה צורך בפעולה של העתקת עצים?

 
אחד המושגים העולים לעיתים קרובות בנושא של גננות, צמחיה ועצים הוא – העתקת עצים. מה זה בעצם ומתי יש צורך להעתיק עץ ממקום למקום?

אז למעשה מדובר בשני מישורים. יש עצים חזקים ובריאים הנמצאים במקומות בעייתיים. אם זה בגלל שרוצים לבנות באותם מקומות ואם זה כי העצים מפריעים לתעשייה באזור. לעיתים העצים הנטועים מפריעים לסלילת כבישים או שהם פוגעים בביטחון האנשים העוברים במקום. לא משנה אם אלו נהגים או הולכי רגל.
במקרים כאלה לכאורה יהיה צורך לכרות את העץ. כאן נכנסת לתמונה האפשרות של העתקת עצים. במקרים רבים אפשר יהיה להוציא את העץ ולנטוע אותו או להעתיק אותו במקום אחר.

במישור השני אנחנו מדברים על אנשים שרוצים לשתול עצים בגינה או רשויות עירוניות המעוניינות לשתול עצים בפארקים או גינות ציבוריות כאשר אלו מעדיפים לשתול עץ שכבר נמצא בשיא הפריחה שלו. הם לא רוצים להתחיל מאפס עם עץ צעיר אותו הם ירכשו באדנית קטנה. גם במקרים כאלה ניתן להיעזר בשיטת המקצועיות של העתקת עצים.

ברור כי פעולה זו חייבת להיעשות עם כל האישורים הנדרשים ובעזרת אנשי מקצוע.

 
 

כריתת עצים – מתי זה נצרך?

 
כריתת עצים זוהי פעולה שאין לעשות אותה ללא היתר ואישור מיוחד. למעשה קיימת מודעות ציבורית גדולה לעניין הזה אך בכל זאת ישנם מקרים אשר בהם אין ברירה אחרת אלא לכרות עץ קיים.

זה עשוי להיות במקרים אשר בהם העץ מהווה מפגע סביבתי או שהוא עצמו חולה. זה יכול להיות גם במקרים אשר בהם העץ מפריע לבנייה או לפיתוח תעשייתי.

במקרים מהסוג הזה יש לפנות אל אנשי מקצוע שיידעו איך להתנהל הן מבחינה חוקית והן מבחינה מעשית של כריתת העץ בפועל. כמו כן יש לשים דגש על ההיבט הבטיחותי.
 

מה זה גיזום עצים ואיך זה מתבצע?

 
עצים זקוקים לתחזוקה מידי פעם על מנת שהם יצמחו היטב, לא יסכנו את הסביבה ולא ייפגעו מטפילים או בעלי חיים אחרים הניזונים מהעץ. אחת הפעולות החשובות ביותר זהו גיזום. את הגיזום יש לבצע בצורה מקצועית מתוך היכרות והבנה איך הדבר אמור להתבצע. רק כך הגיזום אכן יהיה יעיל.
 

גיזום/ניקוי עצי דקל – האם זה שונה מגיזום של עץ רגיל?

 
עצי דקל אלו עצים גבוהים מאוד היוצרים רושם של חוזק ועוצמה. העצים הללו חיים וקיימים שנים רבות ומעניקים הרבה יופי ואצילות בכל מקום בו עושים בהם שימוש. אך חשוב לדעת כי עצי הדקל זקוקים גם כן לתחזוקה וטיפוח וללא זה הם עלולים לחלות ולהפוך לסיכון סביבתי. הגיזום של עץ הדקל הוא הכרחי למען קיומו.

ההבדל בין הגיזום של עץ או צמחיה אחרת לבין הגיזום של עץ הדקל יש להתייחס ללולב בעץ ובמידה וגוזמים אותו העץ מת מקובל להוריד העלווה היבשה המתקפלים כלפי מטה ולהשאיר את העלים החדשים.

לצורך הגיזום של עץ הדקל יש צורך להיעזר במנוף גבוה על מנת שהעבודה תוכל להתבצע בצורה יסודית וטובה. עץ דקל שנגזם אחת למספר חודשים יצמח היטב ויעניק מפירותיו הטובים ומצילו הנעים.

 

 
גיזום עצי דקל
 

המלאכה לא תהיה מושלמת עד לאחר פינוי הגזם

 
חשוב לזכור כי לאחר הגיזום של הגינה או של העץ, חובה לדאוג גם לפינוי הגזם. לנקודת איסוף על פי יום פינוי הגזם המקובל באותה עירייה - יש לוודא כי יש במקום שירות של פינוי גזם ואם לא, יש לדאוג לכך באופן עצמאי.

למעשה אם תפנו אל חברה מקצועית שתשלח לכם גוזם עצים, הרי שהחברה תדאג גם לפינוי הגזם בסיום המלאכה כאשר כך תוכלו להיות רגועים כי המלאכה כולה נעשית כראוי עד לפינוי כל הגזם.

 
למידע נוסף בנושא גיזום עצים - לחצו כאן