העתקת עצים בוגרים

 
היום, כשאנשים עומדים בפני עיצוב הגינה שלהם, רבים מהם בוחרים באפשרות שלא היתה קיימת בעבר והיום דווקא מקובלת מאוד בתחום: העתקת עצים בוגרים ממשטח הגידול שלהם ישירות אל הגינה הפרטית. במאמר זה תוכלו למצוא את כל מידע רב על הנושא, כולל יתרונות וחסרונות בביצוע העתקת עצים בוגרים.

חייגו עכשיו ואנו לשירותכם: 072-3238636
 
 
 

שתילת עצים בגינה – אז והיום

 
עד לפני מספר שנים, כאשר אנשים היו מעוניינים לעצב את הגינה הפרטית שלהם, הם פנו לגנן אשר המליץ להם על סוגי השתילים והעצים שיתאימו בצורה הטובה ביותר לגינה שלהם. גם היום תהליך זה מתבצע, אולם בהבדל אחד: בעבר, כשגננים דיברו על שתילת עצים בגינה, הם התכוונו לעצים צעירים, שנקנים מהמשתלה כשהם שתולים בתוך מכלי פלסטיק בגודל מתאים. שתילי העצים נשתלו על ידי הגנן באדמה, ורק לאחר מספר שנים אפשר היה ליהנות מהפירות, תרתי משמע.
 
 
 
העתקת עצים בוגרים
 
 
 
 
היום הדברים שונים. היום ניתן לבצע העתקת עצים בוגרים ממקום צמיחתם (משתלות למיניהן) ולשתול אותם בגינה כשהם כבר בשיא פריחתם. הדבר מקנה לבעלי הגינות שלושה יתרונות משמעותיים: הנאה מהירה מהפירות שיניב העץ, הצללה מיידית וכמובן – יצירת נוף טבעי של ממש בגינה הפרטית.

ראה מידע נוסף על העתקת עצים במצבים שונים
 

העתקת עצים בוגרים – החסרונות

 
עד כה מנינו את היתרונות שבביצוע העתקת עצים בוגרים, אולם לפעולה זו יש גם חסרונות די משמעותיים. עץ שנעקר מאדמתו, ממש כמו אדם שנעקר בביתו, חווה טראומה לא פשוטה שלא קל להתאושש ממנה. עד כדי כך יכולה הטראומה להיות חריפה, עד שהעץ המועתק עלול שלא לשוב ולהניב פירות. חיסרון נוסף הוא, שלמרות המחשבה שעץ שהועתק ממקומו יגיע לגינה בדיוק במצב בו היה, מדובר בטעות. זאת משום שבעת העתקת העץ הוא עובר גיזום עצים מאסיבי, על מנת להפחית את הסיכון שיקרוס במהלך ההעתקה ולהפחית איבוד מים לאחר השתילה במקום החדש. לכן, הלקוח מקבל, בעצם, גזע של עץ שממנו יוצאים מספר ענפים, ולא את העץ הבריא והמלבלב שראה במשתלה. חיסרון נוסף לאלה הוא סכום הכסף הרב הדרוש לביצוע העתקה בצורה הנכונה.