גיזום

 
גיזום וכריתת עצים
 
גיזום עצים ושיחים גדולים
 
גיזום וכריתת עצים הם הרבה יותר מעבודות גננות. לגיזום ענפים ועצים יש השלכות רבות, לחיוב ולשלילה, ולכן הנושא נמצא בוויכוח מתמיד.

גיזום - המצדדים והתומכים טוענים כי:

  • גיזום הוא פעולה בעלת חשיבות בטיחותית עליונה. הגיזום יכול למונע מענפים ומעצים לקרוס על רכבים, בתים ובני אדם, במיוחד בזמן סופות ורוחות עזות, לכן הוא חשוב מאין כמוהו.
  • גיזום עצים ושיחים גדולים חשוב גם למען הבטחת שדה הראייה של נהגים. כשעצים ושיחים גדולים מוצבים בצמתים, לצדי מדרכות ולצדי כבישים הם עלולים לחסום את שדה הראייה של נהגים המבקשים לבצע פנייה. גיזום העצים והשיחים יאפשר להם לנהוג בבטחה ולראות את כל מי ומה שנמצא בסביבתם.
  • הגיזום הוא פעולה שמועילה גם לעץ עצמו. כל עוד הגיזום מבוצע באופן מקצועי ומבוקר, ומבלי לפגוע בעץ, הוא מאפשר לעץ לחדש את צמיחתו בצורה בריאה יותר.

מנגד, אלו המתנגדים לגיזום טוענים כי:

  • גיזום הוא אינה פעולה טבעית, אלא התערבות בוטה של האדם בטבע. גם אם מדובר בסביבה עירונית, יש לאפשר לעצים ולשיחים לגדול באופן טבעי וחופשי, ואם הם כבדים מדי הם כבר יקרסו מעצמם וללא התערבותנו.
  • לעצים ולשיחים יש חשיבות אקולוגית. גיזום וכריתת עצים ללא הבחנה פוגע באיזון האקולוגי ובאיכות הסביבה שלנו.
  • גיזום שנעשה בצורה רשלנית עלול לסכן גם את בטיחותו של הגוזם וגם את בטיחות העוברים ושבים. זאת ועוד, אם הגיזום לא נעשה במקצועיות הוא עלול להזיק לעץ ולא להועיל לו.

אז מי צודק? כיצד נדע האם גיזום יועיל לנו או שמא יגרום לנו נזקים כבדים? המפתח לשאלה זו נמצא בגורם שמבצע את עבודות הגיזום.

גיזום עצים – המקצועיות עושה את ההבדל

כדי שעבודות הגיזום לא יגרמו לנו יותר נזק מתועלת, עלינו להבטיח שמי שיבצע אותם יהיה גוזם מורשה ומקצועי, בעל רישיון לגיזום עצים מטעם משרד החקלאות ורישיון לעבודה בגובה מטעם משרד התמ"ת. ללא רישיון, גיזום או כריתת העץ יהיו בבחינת עבירה פלילית, ויסכנו הן את העץ והן את בני האדם והרכוש שבסביבתו.

רק גוזם עצים מורשה ידע כיצד לבצע את עבודות הגיזום באופן בטיחותי, הן עבורו והן עבור סביבתו. הוא יעשה שימוש בציוד בטיחות ובכלים ייעודיים ויבטיח את שלומם וביטחונם של האנשים והרכוש שבסביבתו. זאת ועוד, רק גוזם מורשה ומקצועי ידע כיצד לבצע את עבודות הגיזום מבלי לגרום נזק לעץ ותוך כדי הבטחת יכולת הצמיחה וההתחדשות שלו.

לסיכום, גיזום וכריתת עצים הם אינן פעולות של מה בכך, ולכן אין למהר ולגזום / לכרות כל עץ סורר. לעצים יש חשיבות רבה הן לאיזון האקולוגי שלנו והן לאיכות החיים שלנו. רק במקרים קיצוניים, בהם העצים או השיחים מהווים סכנה לסביבה, ניתן לבצע גיזום, וגם אז יש לבצע זאת רק על ידי גוזם מורשה.

אם גם אתם נתקלתם בעץ שמהווה סכנה בטיחותית וזקוק לגיזום – צרו קשר עוד היום עם החוטבים ותיהנו משירותי גיזום מקצועיים.