גיזום עצים מהווה את הדרך הטובה ביותר לעודד צמיחה של ענפים חדשים ואפשרות מעשית לטפח את הגינה על פי הצרכים הדקורטיביים שלכם. אז מתי חייב לגזום, כיצד לעשות זאת באופן הטוב ביותר ובאילו מקרים פשוט חובה לקרוא לאיש מקצוע מיומן? כל מה שאתם צריכים לדעת בשביל לגזום את העצים שלכם באופן הטוב ביותר.


החשיבות האקולוגית והדקורטיבית של פעולת הגיזום

גיזום נכון של העץ מאפשר לכם ליהנות מפתרון הצללה דקורטיבי באזור הגינה ותורם לחוזקו של כל ענף. הנה 4 הסיבות המרכזיות לגיזום:

הצללה – גיזום חכם מאפשר לנו ליהנות מפתרון הצללה טבעי. על ידי הכוונה עדינה של כיוון הצמיחה, ניתן ליהנות מהצללה טבעית של כל חלל הגינה.

פוטוסינתזה – חדירת קרני השמש לכל פינה בעץ ומתן אפשרות לכל ענף ליהנות מתהליכי ההתחדשות , מאפשרת לכל פרי לקבל את מנת השמש אשר נחוצה לו.

מניעת שבירה של ענפים – גיזום נכון של העץ מאפשר לנו למנוע את שבירתם של ענפים זעירים יותר ולספק להם מקום לצמוח באופן תקין.

דקורציה – גיזום קבוע של עצי הגינה, מאפשר לנו לשלוט במראה הגינה ולשמור על מראה מטופח לאורך כל עונות השנה.


מתי צריך לגזום כל עץ?

 כלל אצבע וותיק מורה לנו לגזום את העץ כאשר הוא מגיע לגובה של מעל ל-2 מטרים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלעצי פרי יש נטייה לפרוח במועדים שונים ולכן יש להתחשב בכך בטרם ביצוע כל גיזום עצים. עצים נשירים ( אשר עלולים להוות מטרד תברואתי לשכנים ואף לפגוע בחזות הרחוב) נהוג לגזום בתחילת כל שנה אזרחית. זנים נשירים כדוגמת האלביציה, הכורוזיה והצאלון הנאה, נהוג לגזום רק בסוף החורף.


איך לגזום באופן נכון

חשוב לגזום תחילה את הענפים החלשים ביותר. אלו אשר לא התפתחו באופן ראוי או אשר הגיעו לגודל רב מדי וכעת הם חוסמים את השמש מהענפים הצעירים יותר. במהלך הגיזום, מומלץ לבצע דילול יסודי של ענפים אשר יוצאים מאותו השורש ולהשאיר רק ענף אחד בכל זווית. מומלץ לבחור בענף אשר נמצא בזווית של 30-50 מעלות. במישור הדקורטיבי, מומלץ להשאיר ענפים אשר נמצאים מכל צדדיו של העץ ( גם אם הם ממוקמים בגבהים שונים) בכדי ליהנות ממראה הרמוני ומצל טבעי.