עצים אמנם אינם סובלים מתחלואי האדם, אך הם בהחלט חשופים כל העת להשתלטות עוינת של מזיקים וההשלכות כתוצאה מכך הן חמורות. ניתן למצוא מגוון רחב של חרקים המזיקים לעצים כאשר כל סוג פוגע בסוג עץ מסוים ובמנגנון הייחודי לו. להלן כמה דוגמאות לכך:


חדקונית הדקל

חדקונית הדקל הינה סוג של חיפושית שתלויה במחזור החיים שלה בעץ הדקל. מחזור החיים של החדקונית כולל את הפיכתה מביצה, לזחל, לגולם ולאחר מכן לחיפושית בוגרת. החיפושיות הבוגרות ניזונות מגזע עץ הדקל אך הנזק הגדול ביותר נגרם מגלגולה כזחל. הביצים המוטלות בפתחים בעץ הופכות לזחלים, שחודרים עמוק יותר ויותר לתוך שכבות הגזע וניזונים ממנו, כהכנה לשלב הגולם.

 בסופו של דבר, הפגיעה בעצי הדקל תתבטא באופן שונה בהתאם לסוגם. ישנם עצים שפשוט יקרסו מהגזע באופן מפתיע ויגרמו לנזק סביבתי ואף לפציעות חמורות ועד מוות. עצי דקל אחרים פשוט יתייבשו וימותו.


תהלוכן האורן

תהלוכן האורן הינו סוג של עש, בעל מחזור חיים הכולל בנוסף גם את חייו כזחל וגולם. תהלוכן האורן מזיק מאוד לעצי האורן ובמיוחד לעצים צעירים בתהליכי גדילה. הפגיעה נגרמת בעקבות חיבתם העזה של זחלי התהלוכן למחטי האורן, שדרושים לו כל כך לשם תהליכי יצירת האנרגיה בפוטוסינתזה. עצים צעירים נמקים במהירות כתוצאה מחשיפה לגורם זה. יש לציין כי תהלוכן האורן ידוע כמסוכן גם לבריאות האדם, מחולל אלרגיות, צריבות וקשיי נשימה ואף מביא לפגיעה בראייה עד לעיוורון.


חרקים מזיקים

ניתן למצוא סוגים נוספים של חרקים המזיקים לעצים כגון הציקדה שהוא סוג של חרק המוצץ את תכולת העלים, אקריות שהן מעין עכבישונים שפוגעים בעצי הדר ופרי אחרים, טרמיטי שורשים שאוכלים את השורשים וגורמים למוות מהיר של עצים ועוד. הפגיעה בעצים עשויה להיות בלתי הפיכה בכל אחד מהמקרים הללו!

למידע נוסף על טיפול בעצים חולים לחצו כאן