הידעתם? בטיחות בגיזום וכריתת עצים אינה עניין של מה בכך!

כריתת עצים וגיזום עצים הן לא סתם עבודות גננות, אלא הרבה יותר מכך. הן מתבצעות לרוב בגובה רב, דורשות כלי עבודה וציוד ייעודי לעבודה בגובה וכרוכות בסיכונים רבים שכלל לא קיימים בעבודתו של הגנן הממוצע, שעובד בעיקר עם מזמרה ומכסחת דשא. בדיוק בשל כך עבודות כריתה וגיזום של עצים דורשות הכשרה ייעודית והקפדה על כללי בטיחות מחמירים. במאמר הבא תוכלו ללמוד עוד על חשיבות הבטיחות בכריתת עצים ובגיזום עצים.

בטיחות לפני הכלכשמדובר בעבודות גננות רגילות, כמו הקמת גינות, תחזוקת גינות או אפילו שיקום גינות, השיקולים הנלקחים בחשבון הם רבים ומגוונים: אסתטיקה, חיסכון בצריכת מים, התאמה לאקלים, טעם אישי ועוד. לעומת זאת, כשמדובר בעבודות גיזום וכריתת עצים, השיקול הבטיחותי הוא הראשון והחשוב מכולם. וכשמדובר בבטיחות בגיזום עצים ובכריתת עצים,
נהוג להתייחס לנושא משני היבטים עיקריים:

שמירה על בטיחותו של הגוזםכללי הבטיחות הראשונים בעבודות כריתה וגיזום עצים מתייחסות לשמירה על ביטחונו של מבצע העבודה: הגוזם. מכיוון שעבודות אלו מתבצעות לרוב בגובה רב, כשהגוזם ניצב על מנוף או אפילו מטפס על העץ בעצמו, חשוב מאוד להקפיד על מספר כללי בטיחות חשובים, וביניהם: אבטוח של הגוזם באמצעות רתמות וכבלים לסל המנוף או לגורם אחר, שימוש בציוד מיגון אישי, כמו קסדה לראש, כפפות עבודה, נעלי עבודה ייעודיות ועוד, עבודה עם כלים וציוד תקינים, בטיחותיים ובהתאם להנחיות ועוד. כל אלו נועדו להגן על הגוזם, הן מפני נפילה מטה, והן מפני פגיעה מענפי העץ.

שמירה על בטיחות הסובבים ושלמות הרכוש והסביבההיבט שני וחשוב לא פחות בבטיחות בכריתת עצים ובגיזום עצים קשור לסביבת העץ. בעת ביצוע מלאכת הכריתה או הגיזום חשוב מאוד להבטיח שאף אדם בסביבה לא ייפגע, וכן למזער את הנזק האפשרי לרכוש ולטבע הסובב את העץ. לפני, במהלך ואף לאחר ביצוע הכריתה או הגיזום, חשוב לשמור על סביבת עבודה "סטרילית" ככל האפשר, ולהרחיק כל אדם שלא חייב להיות במקום, כמו גם כלי רכב או רכוש אחר.

חשוב עוד יותר לדעת כיצד לגזום את ענפי העץ או לכרות את גזעו כך שלא ייגרם נזק מיותר לרכוש שלא ניתן להזיז (כמו בתים, למשל). ובנוסף, יש לבצע את הגיזום או הכריתה תוך גרימת נזק מינימלי לצמחייה ולעצים אחרים שסביבו. כשמדובר בגיזום, חשוב גם לבצע את המלאכה באופן שלא יגרום נזק בלתי הפיך לעץ, אלא יאפשר לו להתחדש ולהצמיח ענפים בעתיד.

החשיבות העליונה ורבת ההיבטים בשמירה על בטיחות בכריתת עצים ובטיחות בגיזום עצים, הולידה את הצורך בתהליך הכשרה והסמכה לעוסקים בתחום. לכן, לא כל גנן יכול להיות לגזום או לכרות עץ. כדי לבצע את העבודות הללו באופן מקצועי, ומעל לכל – בטיחותי, יש לעבור קורס גוזם מומחה מטעם משרד החקלאות, המכשיר את תלמידיו לכל ההיבטים של עבודת הגיזום והכריתה של עצים.

חברת החוטבים מעמידה לרשותכם צוות מקצועי ומנוסה של גוזמים מומחים, המורשים מטעם משרד החקלאות לבצע עבודות גיזום וכריתה. הודות להכשרתם המקצועית המקיפה, כמו גם לניסיון העשיר ורב.