חשוב ביותר להבין שממש כפי שאנשים מקפידים לטפל ברכב באופן תדיר - אחרת צמיגים שחוקים עשויים להוביל לתאונה, או מנוע תקול עשוי להוציא את הרכב משימוש, הרי שבדיוק באותה רצינות יש להתייחס לעצים שסובבים אותנו, אחרת העץ לא רק יראה רע, אלא הוא גם עשוי להוות מפגע ציבורי מסוכן ביותר, ועל כן נציין שלא פעם עצים מצריכים התייחסות מידית כגון גיזום או כריתה מקצועית. אי לכך, נציין במאמר זה מתי המצב מחייב להזמין שירותי חוטבים מקצועיים ומתי אין לגעת בעץ, גם אם הוא פשוט אינו רצוי אצלכם בגינה הפרטית.


בטיחות מעל הכול

אם כן אלו מצבים מצריכים התערבות מקצועית? ובכן כאשר מבחינים בעץ גדול בעל ענפים ארוכים שמראים סימני שבירה, כאשר מבחינים בעץ גדול שנראה מט ליפול, כאשר מבחינים בעץ שהוא כבר נפל ומבקשים לכרות אותו לגמרי, כאשר מבחינים בעץ חולה שאינו ניתן לריפוי ועל כן מתעורר חשש שהוא יקרוס וכאשר עץ סובל מבעיית מזיקים חריפה שאינה ניתנת לפתרון, ולו על מנת למנוע קריסה, או מעבר של מזיקים אל טריטוריית האדם. אם נסכם נציין שכל עוד העץ מסכן נפשות, הרי שמדובר בהכרח לפנות אל חוטב עצים מומחה, ולו מתוך מטרה להציל נפשות.


דגשים ירוקים

בנקודה זו נעצור ונחדד שאין לבצע גיזום או כריתת עצים לבד כאשר העץ מהווה סכנה, וזאת כי יש צורך בעין מקצועית על מנת לבחון את מצבו הכללי של העץ, יש צורך להכין תוכנית גיזום מסודרת שתימנע נזק משני, יש צורך לוודא שהגיזום לא ייפגע בנפש חיה ויש צורך בגיזום שעשוי לשקם ואף לרפא את העץ בהנחה וניתן.
אי לכך גם אם לאנשים רבים כיום יש מסור וסולם, ישנם לא מעט מצבים בהם עדיף לפנות למקצוענים. לבסוף נציין שלצד המקרים בהם הכרח לכרות ולגזום עצים, הרי שכל עוד העץ אינו מהווה סכנה בטיחותית, הוא מעל גובה של שני מטר והקוטר שלו מעל עשרה ס"מ, הרי שאין לגעת בעץ - גם אם הוא מצוי אצלכם בגינה הפרטית.