גינה מטופחת מתחילה בגיזום נכון

בכדי לשמור על גינה מטופחת חשוב להקפיד לגזום את העצים אחת לתקופה. גיזום נכון מסייע לצמיחה והתחדשות של ענפי ועלי העץ, ובנוסף עוזר להניב פירות רבים בכל נוגע לעצי פרי. כמו כן, בעזרת גיזום ניתן להגביל את גודל העצים בגינה ולשמור על גינה מסודרת ומטופחת ולשמור על העיצוב הרצוי של סביבת הגינה. עבודת הגיזום הינה עבודה מורכבת ולכל צורת גיזום יש תוצאה שונה. לכן, בכדי להגיע לתוצאה הרצויה חשוב להכיר ולהבין בסוגי הגיזום השונים.

איך גוזמים נכון?

  • קיטום – קיטום הוא סוג של גיזום אשר מטרתו היא הצמחת ענפים ועלים חדשים בעץ. את הקיטום מבצעים בדרך כלל קרוב לקצה הענף, ובכך מקבלים ענפים דקים חדשים והסתעפויות נוספות לענף. קיטום מוכר גם בשם גיזום חידוש מאחר והוא מחדש את הענפים של העץ.
  • דילול – במקרים מסוימים העצים בגינה גדלים ומתרחבים מעבר לשטח שאנחנו מעוניינים שהם יהיו בו. במקרים כאלו יש צורך בגיזום דילול, אשר יגביל את העץ למרחב מסוים ויאפשר לענפי העץ לקבל מספיק שמש ומרחב צמיחה. בשיטה זו גוזמים את הענף מבסיסו, וחשוב להקפיד על גיזום שיאפשר הגלדה בריאה של פצע הגיזום.
  • הסחה – גיזום זה נועד בכדי לכוון את צמיחה העץ לכיוון הרצוי, כמו במקרים בהם ישנם עצים רבים בגינה, או כאשר יש עץ שצומח קרוב למבנה או חלון. כאן גוזמים את הענפים בכיוונים הלא רצויים בנקודת ההסתעפות ומאפשרים הגלדה בכדי שלא יצמחו ענפים צעירים כמו בקיטום. גיזום עצים בצורה הזו מאפשרת את הסחת הצמיחה לכיוון הרצוי.
  • מניעת חדירה של מזיקים – גיזום לא נכון יכול להוות פתח לכניסה וחדירה של מזיקים לתוך העץ. בכדי להימנע מכך יש למרוח את האזור הגזום במשחה מיוחדת אשר תאטום כניסה של מזיקים אל תוך הענפים וגזע העץ.
  

למה להסתבך כשיש מקצוענים?

גיזום לא נכון של עצים יכול לגרום לגינה להיראות פחות טוב ולעצים לחלות. לכן, במקום להסתבך עם שיטות הגיזום השונות עדיף להתקשר לגוזמים המקצועיים של אמיר החוטבים אשר יבצעו עבודת גיזום מדויקת ומקצועית. באמיר החוטבים מעסיקים רק גננים בעלי תעודת גוזם מקצועי אשר מבטיחים עבודה איכותית ביותר.